Бджолина матка контролює самців за допомогою особливого молекулярного механізму. Про це повідомили фахівці з Університету Отаго в Новій Зеландії.
За словами вчених, робочі бджоли мають обмежену здатність до розмноження через матку, яка обирає лише кілька особин для запліднення в сезон. У ході досліджень вдалося визначити, самки можуть керувати самцями за допомогою особливого молекулярного механізму. Він здійснюється у вуликах, коли робочі бджоли знаходяться поруч з жіночою особиною.
Фахівці відзначають, що матка в період схильності до запліднення розповсюджує особливі ферменти, які впливають на робочих бджіл, тим самим змушуючи їх виконувати свої прямі обов’язки по збору меду і створення вулика. Феромон також впливає і на інших особин, змушуючи їх віддалятися від місця розташування матки і не заважати їй готуватися до процесу розмноження.
Доктор Елізабет Дункан з Університету Отаго в Новій Зеландії розповіла, що деякі види бджіл можуть не тільки спілкуватися за допомогою феромонів, але і залишати особливі секреції, які зберігаються до наступного покоління і мають важливу генну інформацію. Крім того, в період розмноження матка виділяє фермент QmP, стимулюючий робочих бджіл на видобуток меду і створення вулика.
Джерело
|